Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

PARAFUSHATË/ Akuza dhe kundraakuza: Trump e Biden, betejë për Zotin

Presidenti Trump tha se kundërshtari i tij i mundshëm në zgjedhjet presidencialenë nëntor, Joe Biden, është “kundër Zotit”, megjithëse Biden shpesh flet për besimin e tij katolik që e çon atë në postin publik.

Duke mbetur prapa Biden-it në sondazhet e opinioneve në Ohio, Trump vizitoi të enjten shtetin federal tradicionalisht të pavendosur në një përpjekje për të fituar mbi votuesit e tij pasi epidemia e virusit koronar po shkatërron shanset e tij për të fituar një mandat të dytë.

Kandidatët për presidentë republikanë dhe demokratë amerikanë në fushata investojnë shumë përpjekje në të ashtuquajturat shtetet e pavendosura në të cilat votuesit hamenden midis dy partive.

Pasi iu drejtua një grupi të vogël në aroportin e Cleveland-it të enjten, Trump mbajti një fjalim të stilit zgjedhor në fabrikën Whirlpool në Clyde, Ohio, raporton Reuters.

“Ai ndjek një politikë rrënjësisht të majtë: hiqni armët, shkatërroni ndryshimin e dytë kushtetues, mos kini besim, asgjë, lëndoni Biblën, lëndoni Zotin”, tha Trump për Biden në fjalimin e tij në Cleveland, duke konkluduar se “ai është kundër Perëndisë!”.

Ndryshimi i dytë kushtetues u garanton amerikanëve të drejtën të mbajnë armë.

Akuzat e tij mund të forcojnë mbështetjen për një bllok të madh të krishterë në Partinë Republikane dhe të dëmtojnë Biden, zv/presidentin(ish) e parë katolik në historinë amerikane. John Kennedy ishte presidenti i parë katolik dhe u zgjodh në vitin 1960.

Biden: Besimi,themeli i jetës sime

Në një deklaratë të lëshuar të enjten mbrëma, pas fjalimit të Trump, Biden u përgjigj se sulmi i Trump ishte “i turpshëm” dhe se besimi kishte qenë gjithmonë themeli i jetës së tij.

“Fjalët e presidentit Trump zbulojnë më shumë për veten e tij sesa për këdo tjetër. Veprimet e të cilit janë në kontrast të ngushtë me vlerat dhe mësimet në të cilat ai pretendon se beson”, tha Biden.

Më shumë se tre të katërtat e amerikanëve janë të krishterë ose anëtarë të besimeve të tjera, sipas Qendrës Kërkimore Pew.

Vetë Trump flet shumë pak për besimin e tij presbiterian dhe rrallë shkon në kishë, por ai bashkëpunon ngushtë me të krishterët ungjillorë dhe mbron fuqimisht qëllimet e tyre për të kufizuar të drejtën për abort dhe të drejtën për të mbajtur armë. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts