Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Emiratet, së shpejti me reaktor bërthamor: a do ishte ky një kërcënim për Gjirin?

Karburantet fosile janë një burim i diskutueshëm i energjisë kur bëhet fjalë për ruajtjen e natyrës. Përdorimi i energjisë bërthamore është një çështje edhe më e diskutueshme pas incidentit të Çernobilit dhe mundësinë e shndërrimit të një teknologjie të tillë në armë për qëllime ushtarake.

Rreziqe të tilla janë edhe më të mëdha nëse një objekt bërthamor ndodhet në një zonë gjeopolitike siç është Gadishulli Arktik.

Sidoqoftë, ky rajon shkon në përputhje me rrethanat. Këtë javë, bota mësoi se pas disa vitesh vonesë, Emiratet e Bashkuara Arabe janë duke u përgatitur për të vënë në punë të parin nga katër reaktorët bërthamorë në rajonin Al Dhafra të Abu Dhabi deri në fund të marsit.

Ky objekt bërthamor u quajt Barakah, që do të thotë “bekim hyjnor” në arabisht. Kështu, ministri i Shtetit të Emirateve të Bashkuara, Sulltan bin Ahmed Sulltan Al Xhaber tha në një konferencë në Abu Dhabi se “ne do të bëhemi vendi i parë në rajon që do të ketë një strukturë bërthamore të sigurt, tregtare dhe paqësore”.

Sidoqoftë, disa ekspertë bërthamorë nuk janë aq optimistë dhe paralajmërojnë disa pasoja të mundshme negative.

Masat e sigurisë

Paul Dorfman, drejtor i Grupit të Konsulencës Bërthamore, shkroi një raport mbi “Ambiciet Bërthamore të Gjirit: Reaktorët e Rinj në Emiratet e Bashkuara Arabe”, duke përshkruar rreziqet e mundshme të Barakah.

Dorfam shkruan se kontrata për ndërtimin e Barakah u fitua nga Korea Electric Power Corporation (KEPCO) sepse kërkonte shumë më pak fonde se firmat e tjera, “afërsisht 30 përqind më pak”.

Sidoqoftë, kosto të tilla të ulëta janë të mundshme, thuhet në raport, për shkak të mungesës së “masave kryesore të sigurisë” që pritet për shembull në reaktorët e rinj evropianë.

Raporti gjithashtu thoshte se “çarje u gjetën në ndërtesat e të katër reaktorëve”.

Nëse Emiratet rezultojnë të mos jetë në gjendje të parandalojë rrezatimin si rezultat i një aksidenti ose sulmi, ku nuk do ishte një problem vetëm për të.

Në mars, ministria e jashtme e Katarit i dërgoi një letër Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike ku thuhej se rrezatimi i tillë mund të arrinte në Doha brenda 13 orësh, dhe një rrjedhje radioaktive mund të shkatërronte ujërat e Gjirit.

Tensionet rajonale

Gjithashtu, projekte të tilla në këtë rajon kanë pasoja gjeopolitike.

Këtë muaj, frika e përshkallëzimit ushtarak u rrit pasi SHBA vranë gjeneralin iranian Qassem Soleimani.

Katari është ende nën një bllokadë diplomatike, tregtare dhe transporti të imponuar nga Emiratet e Bashkuara Arabe, Arabia Saudite dhe Egjipti dhe Bahreini për akuzat se Doha “mbështet terrorizmin” dhe është afër Iranit, të cilin Katar mohon.

Në shtator ndodhi një sulm me telekomandë në objektet e naftës saudite të kryera nga rebelët jemenas.

Dorfman tha në një raport se grupet e armatosura mund të shohin operacionet ushtarake të Emiratet e Bashkuara Arabe në rajon si një arsye për të sulmuar një objekt bërthamor. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts