Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Emiratet, më 2022 me sinagogën e parë

Ndërtimi i sinagogës së parë zyrtare në Emiratet e Bashkuara do të fillojë dhe do të përfundojë në vitin 2022, raportojnë media lokale.

Sinagoga do të jetë pjesë e kompleksit shumë-konfesional të shtëpisë së familjes Abraham, Abu Abu-Dhabi. Kompleksi gjithashtu do të strehojë një xhami dhe kishë, dhe do të përfundojë në 2022.

Ndërtimi u njoftua në shkurt, gjatë një vizite të Papa Françeskut në Emiratet, që ishte udhëtimi i parë i kreut të Vatikanit në Gadishullin Arabik.

Emiratet po promovohen si një qendër e tolerancës dhe pretendojnë të mbështesin lirinë fetare dhe diversitetin kulturor.

Megjithëse sinagoga do të jetë e para në Emiratet, ekziston një komunitet më i vogël hebre në shtetin që përdor një shtëpi në Dubai për adhurim. Ka gjithashtu kisha të krishtera, një tempull hindu dhe një tempull Sik në vend.

Shumica e banorëve të Emiratet e Bashkuara Arabe janë punëtorë të huaj

Emiratet e Bashkuara Arabe nuk kanë marrëdhënie diplomatike me Izraelin, edhe pse politikanët izraelitë kanë vizituar në mënyrë të përsëritur vendin për të marrë pjesë në ngjarje ndërkombëtare. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com