Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ekzekutimi: “këputet koka” bërthamore e Iranit

Një nga shkencëtarët kryesorë iranianë në fushën e energjisë bërthamore dhe mbrojtjes raketore, u vra në një atentat në Damavanda, provinca Teheran, për shkak të një konflikti të armatosur midis sulmuesve deri më tani të panjohur dhe truprojeve të tij.

Në një intervistë për Iran Press, zëvendësi i komisionit parlamentar për sigurinë e shtetit, Shahriyar Heydari, konfirmoi vrasjen, e cila ndodhi në 2.30 pasdite me kohën lokale në bulevardin “Mustafa Khomeini” në Damavand, pranë kryeqytetit iranian.

Një makinë bombë shpërtheu para një automjeti që mbante shkencëtarin Mohsen Fahrizade, dhe pastaj sulmuesit filluan të qëllonin.

Fahrizade ishte kreu i Organizatës për Kërkime dhe Inovacione të Ministrisë së Mbrojtjes së Iranit, raporton TV Sahar iranian. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts