Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ekonomia e eurozonës, në një rënie rekord: si parashikohet e nesërmja?

Ekonomia e eurozonës me 19 shtete ra 12.1 përqind gjatë tremujorit të dytë nga tremujori para prezantimit të masave kufizuese që ngrinë aktivitetet ekonomike dhe të konsumatorit.

Kjo është rënia më e madhe ekonomike në historinë e eurozonës, raporton AP.

Spanja, e cila vuajti epideminë më të rëndë që i shkatërroi industrinë e saj të turizmit, është goditur më rëndë nga një rënie ekonomike prej 18.5 përqind. Italia dhe Portugalia gjithashtu pësuan goditje të rënda, por asnjë vend nuk u shpëtoi efekteve të pandemisë.

Për bashkimin e monedhës në tërësi, kjo është rënia më e madhe ekonomike që kur filloi të publikojë të dhëna të tilla në 1995. Për Bashkimin Evropian më të gjerë me 27 vende, anëtarët e të cilit nuk përdorin euron, rënia ekonomike është 11.9 përqind.

Pako nxitëse

Qeveritë evropiane kundërshtojnë recesionin me pako masive stimulimi. Drejtuesit e BE-së kanë rënë dakord për një fond të rimëkëmbjes ekonomike prej 750 miliardë eurosh nga viti 2021.

Qeveritë kombëtare kanë rritur huatë për të mbajtur biznesin të gjallë dhe për të siguruar pagat për punëtorët. Banka Qendrore Evropiane ka pompuar 1.35 trilion euro para të shtypura rishtas në ekonomi, në një hap që ndihmon në mbajtjen e ulët të kostove të kredisë.

Masat mbështetëse kanë ndihmuar në parandalimin e rritjes së shkallës së papunësisë. Shkalla u rrit në 7.8 përqind në qershor nga 7.7 përqind në maj. Megjithatë, shumë punë do të humbasin përgjithmonë pavarësisht nga paketa nxitëse. Kompanitë e mëdha si Lufthansa, Daimler dhe Airbus kanë njoftuar se do të shkurtojnë mijëra vende pune.

Ekonomistët thonë se më e vështira që nga kalimi i rënies ekonomike, pas pasojave të grumbulluara në prill dhe maj. Masat e shumta kufizuese janë lehtësuar dhe besimi i biznesit në Gjermani, ekonomia më e madhe e eurozonës, është rritur për muajin e tretë me radhë.

Megjithatë, perspektiva është e pasigurt dhe shumë e gjatë për t’u rikthyer në nivelet parandemike. Parashikimet e kompanisë për pjesën tjetër të vitit marrin parasysh që nuk do të ketë epidemi të reja të COVID-19. Raste të reja janë në rritje në disa vende ndërsa njerëzit shkojnë me pushime, dhe Britania ka prezantuar një karantinë 14-ditore për udhëtarët që kthehen nga Spanja. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts