Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Edhe ata do të marrin vaksina: cila është gjendja e gorillave të infektuara në parkun e San Diegos?

Disa gorilla në kopshtin zoologjik në San Diego pritet të shërohen plotësisht nga koronavirusi së shpejti, disa javë pasi ishin testuar pozitivisht, rasti i parë i tillë midis në Shtetet e Bashkuara.

CEO i Safari Park, Lisa Peterson, tha se tetë gorilla ndoshta ishin infektuar nga një anëtar stafii kopshtit zoologjik i cili ishte pozitiv për koronavirus në fillim të janarit, njoftoi San Diego Union-Tribune.

Veterinerët që atëherë kanë vëzhguar nga afër gorillat për t’u siguruar që ata hanë dhe pinë aq sa të shërohen.

Parku në veri të San Diegos është i mbyllur për publikun si pjesë e përpjekjeve të Kalifornisë për të ndaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit.

“Ne nuk shohim më një kollë ose hundë të lëngshme. Na duket se gjërat janë kthyer mbrapsht,” tha ajo.

Zyrtarët testuan jashtëqitjet e gorillave pasi të dy prej tyre filluan të kolliteshin në 6 janar. Rezultatet pozitive të testit u konfirmuan nga Laboratori Kombëtar për Shërbime Veterinare të Ministrisë Amerikane të Bujqësisë.

Por mostrat e fekaleve të gorillave nuk janë më pozitive për virusin, tha Peterson.

Ajo gjithashtu tha se disa gorilla do të marrin vaksina të koronavirusit, por ato që nuk janë të destinuara për përdorim njerëzor.

“Shpresa është që ne do të jemi në gjendje të vaksinojmë kafshët në mënyrë që ato të bëhen rezistente dhe të mos infektohen më me virusin,” shtoi ajo. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts