Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

EKZEKUTIMI/ E veja e Khashoggi s’fal: Turqia hap gjykimin e mizorisë ndaj Jamal-it të saj

Një gjykatë turke do të hapë një gjykim për 20 zyrtarë sauditë të akuzuar për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi në tetor 2018 në Stamboll, dhe e fejuara e tij shpreson se do të bëhet një hap përpara në dritën e krimit dhe zbulimit të mbetjeve të tij.

Prokurorët e Stambollit po akuzojnë ish-shefin e inteligjencës saudite Ahmed al-Asiti, një ish-këshilltar mbretëror të Saud al-Wahtani, për nxitje të “vrasjes së synuar me qëllim monstruoz”, tha prokuroria në mars.

18 të pandehurit e tjerë thuhet se kanë kryer vrasje duke mbytur Khashoggi, një gazetar në Washington Post i cili ishte jashtëzakonisht kritik ndaj Princit të Kurorës Mohammed bin Salman.

Të gjithë pritet të gjykohen në mungesë.

Vrasja në tetor 2018, e kryer në konsullatën Saudite në Stamboll, provokoi një dënim global, përkeqësoi marrëdhëniet midis Ankarasë dhe Riadit dhe dëmtoi reputacionin ndërkombëtar të Bin Salman.

Disa qeveri perëndimore, si dhe Agjensia Qendrore e Inteligjencës Amerikane (CIA) pretendojnë se ishte Bin Salman ai që urdhëroi atentatin, të cilin zyrtarët sauditë e mohojnë.

Khashoggi u pa për herë të fundit duke hyrë në ndërtesën e konsullatës, duke kërkuar dokumente të nevojshme për dasmën e tij me Hatica Cengiz.

Zyrtarët turq pretendojnë se trupi i tij ishte shpërbërë dhe mbetjet u hoqën nga ndërtesa e konsullatës.

Mbetjet nuk u gjetën kurrë.

“Shpresoj se ky gjyq do të hedhë dritë mbi detajet e trupit të Jamal dhe të ofrojë prova kundër vrasësve,” tha Cengiz për Reuters.

Nuk dihet nëse Arabia Saudite do të bashkëpunojë gjatë seancës dëgjimore, e cila është caktuar për të premten.

Në dhjetor, një gjykatë saudite dënoi pesë persona me vdekje dhe tre me burg për pjesëmarrje në krim, pas një gjykimi pothuajse plotësisht të mbyllur.

Anëtarët e familjes Khashoggi më vonë thanë se ata i falin vrasësit.

Por Cengiz pretendon se procedura nuk ishte e përshtatshme.

“Askush nuk mund ta quajë” gjykimin “të ligjshëm në Arabinë Saudite. Ai u bë në fshehtësi dhe individët që u dënuan nuk u dhanë me emra,” tha Cengiz.

Turqia akuzon zyrtarët sauditë se pengojnë hetimin, ndërsa Riadi insiston që prokurori i Stambollit nuk e përmbushi kërkesën për shkëmbimin e informacionit.

Bin Salman mohon urdhërimin e vrasjes, por tha se ai pranon përgjegjësinë e plotë për të, si sundimtari de fakto i Arabisë Saudite. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts