Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

FATI/ E (pa)shpjegueshmja e një ish-gjenerali nazist: si përfundoi në shërbimin e inteligjencës së Gjermanisë Perëndimore

Franz Josef Huber, përgjegjës për dëbimin e dhjetëra mijëra hebrenjve austriakë dhe një bashkëpunëtor i ngushtë i Adolf Eichmann, ishte punësuar pas Luftës së Dytë Botërore dhe punoi paqësisht në shërbimin e inteligjencës së Gjermanisë Perëndimore, zbuloi kanali televiziv publik gjerman ARD.

Kjo u zbulua në arkivat e shërbimit BND të Gjermanisë Perëndimore, e cila tregon se ky gjeneral SS, i cili komandoi Gestapon në Vjenë, ishte punësuar në BND nga 1955 deri në 1967 dhe i mbrojtur nga procedurat e mundshme ligjore, raportoi AFP .

Ish-oficeri i policisë së Mynihut Huber u bë kreu i policisë sekrete naziste në Vjenë menjëherë pas aneksimit gjerman të Austrisë në 1938 dhe ai e mbajti atë pozicion deri në 1944.

Ai ishte gjithashtu përgjegjës për deportimin e dhjetëra mijëra hebrenjve austriakë në kampet naziste të vdekjes.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, një total prej 65,000 hebrenjsh austriakë u shfarosën, kryesisht nga Vjena.

Huber kështu punoi dorë për dore me Adolf Eichmann, i cili konsiderohet organizatori i shfarosjes së hebrenjve në Evropë.

Eichmann, i cili u gjykua për krime 60 vjet më parë në Jeruzalem, punoi veçanërisht për të formuar “Agjencinë Qendrore për Emigracionin Hebre” në Vjenë.

Pas disfatës së Rajhut të Tretë Nazist në 1945, amerikanët arrestuan Huber, por e lanë të lirë që në 1948.

Ai gjeneral SS, sipas ARD, provoi të ishte “bashkëpunues” me forcat aleate. Kështu shmangu ndjekjen penale për luftë dhe krime kundër njerëzimit.

“Lufta e Ftohtë (me Bashkimin Sovjetik) ishte e pashmangshme dhe ata (amerikanët) kryesisht kërkonin antikomunistë të ashpër,” tha Bodo Hechelhammer, një historian për çështjet e BND.

“Fatkeqësisht, shumë shpesh lloje të tilla u kërkuan dhe u gjetën midis ish-nazistëve.”

Pasi doli në pension në 1967, Franz Josef Huber doli në pension si një nëpunës civil gjerman dhe vazhdoi të punonte për një kompani të pajisjeve të zyrës.

Ai jetoi i qetë, nën emrin e tij dhe vdiq në Mynih në 1975 në moshën 73 vjeç.

BND e dinte “saktësisht se Huber nuk ishte një vrasës i vogël i Gestapos, por një gjeneral SS që veproi në qarqet më të thella të aparatit terrorist nazist dhe ishte përgjegjës për vdekjet e dhjetëra mijëra hebrenjve dhe kundërshtarët e regjimit”, tha historiani Stefan Meining, i cili studioi arkivat e inteligjencës së Gjermanisë Perëndimore. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts