Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

E mahnitshme: 64,000 breshka në një vend, pse pse? (video)

A mund të imagjinoni më shumë se 64,000 breshka në një vend? Kjo është pikërisht ajo që tregohet në regjistrimet dhe fotot e publikuara nga Fondacioni Great Barrier Reef Foundation.

Turmat mahnitëse të breshkave migruese tregojnë një nga grupet më të mëdha të tyre të kapura ndonjëherë në kamera.

Fotografitë dhe videoja shoqëruese tregojnë mijëra breshka deti jeshile që lundrojnë drejt ishullit të Raine në brigjet e Australisë.

Breshkat lëvizin në ishull çdo vit për të hedhur vezët e tyre atje.

Më shumë se 64,000 breshka të gjelbra femra u nisën, shkruan Australian Geographic.

Disa breshka jeshile udhëtojnë mijëra milje nëpër oqean për të arritur në një vend të njohur për vendosjen e vezëve.

Ishulli i vogël me rërë është gjithsej 79 hektarë. Sapo breshkat të arrijnë në breg, gërmojnë një fole në rërë, vënë vezët e tyre dhe i mbulojnë.

Pas kësaj, puna e breshkës nënë është që t’i lërë vezët të çelen vete e të vegjlit të kujdesen për veten e tyre më tej. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts