E fejuara e të ndjerit Khashoggi: Krimi ndaj tij, i paimagjinueshëm! Po trupi ku është?

E fejuara e gazetarit të vrarë Jamal Khashoggi thotë se do të luftojë për të sjellë para drejtësisë të gjithë ata që u përfshin në krim duke marrë jetën e njeriut të saj.

“Dua të di detajet e këtij krimi të tmerrshëm. Dua të identifikohen autorin e krimit e urdhëruesit, në mënyrë që të marrin dënimin e merituar”, Hatice Cengiz gjatë një interviste të fundit.

Ankthi tjetër që e mundon është ajo se ku ndodhet trupi i tij.

“Ne duhet të dimë se ku është trupi. Kjo është e drejta themelore e njeriut”, tha Cengiz.

Ajo ishte njeriu i fundit me të cilin viktima u nda para se të hynte në konsullatën saudite më 2 tetor, për të marrë një dokument që i duhej për martesë. Por aty ai kishte hyrë në kurthin e vdekjes.

Pasi priti tre orë jashtë, Cangiz pyeti stafin se ku ishte i fejuari i tij. Ata i thanë asaj se ai ishte larguar tashmë prej aty.

“Unë kam qenë e sigurt se ishte ende gjallë. Unë nuk mund të imagjinohet që një krim i tillë mund të ndodhë në konsullatë dhe një person normal nuk mund të imagjinonte se çfarë po ndodhte brenda”, shtoi ajo.

“Jamal kurrë nuk kreu asnjë vepër dhe nuk veproi gabimisht në asnjë mënyrë; gjithçka që ai bëri ishte të hyjë në konsullatë për të marrë dokumente ligjore për t’u martuar”, tha Cengiz.

Nga ana tjeyër, Cengiz ka refuzuar ftesën e Presidentit Trump për të vizituar Shtëpinë e Bardhë, pasi thotë se ende jeton “në një tronditje që nuk mund të mbizotërojë”.

 “Të jem i sinqertë, nuk mund të besoja kurrë se do të isha në këtë gjendje. Nuk ka, fjalë për ta përshkruar”, tha ajo. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts