Disa prej farave që ju ndihmojnë në luftën me kolesterolin

Farat shpesh pasi konsumohet fruti hidhen poshtë, por një pjesë prej tyre janë plotë vlera ushqyese.

Farat e kungullit dhe kolesteroli– Konsumi i 70 gramë farave të kungullit në ditë, mund të ndihmojë në reduktimin e kolesterolit me 10% në muaj. Këto fara janë të pasura me fitoesterole, të cilat bllokojnë përthithjen e yndyrës dhe shtyjnë mëlçinë që të ruajë nivele të shëndetshme kolesteroli.

Fara luledielli– Konsumi i 40 gramë farave të luledielliit në ditë ndihmon për të ulur presioni ne gjakut nga 4-6%. Kur treten, farat e lulediellit çlirojnë elementë që relaksojnë venat e gjakut, duke favorizuar qarkullimin.

Farat e lirit– Disa lugë fara liri në ditë, ndikojnë për të përmirësuar humorin dhe për të larguar stresin, shkruan noa.al. Këto fara përmbajnë yndyra të shëndetshme për trurin, duke stimuluar prodhimin e serotoninës, i cili njihet si hormoni i lumturisë./tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts