Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

DIPLOMACIA/ Qetësi pas furtune, Greqia: gati të negociojmë kufijtë detarë me Turqinë

Greqia po kërkon bisedime me Turqinë për çështjen e delimitimit të juridiksionit detar.

Stelios Petsas, një zëdhënës i qeverisë greke, theksoi në një konferencë shtypi në Athinë rëndësinë e kanaleve të hapura të komunikimit me Turqinë, veçanërisht në një kohë të tensioneve të ngritura, duke aluduar në detin Egje dhe Mesdheun lindor.

Ai kujtoi se kryeministri Kyriakos Mitsotakis foli përmes telefonit me drejtuesin e palës greke të Qipros, Nicos Anastasiadis, për ardhjen e anijes turke kërkimore sizmike “Barbaros Hayrettin Pasa” në brigjet e anës turke të ishullit.

Turqia do të pezullojë kërkimin për naftë dhe gaz në ujërat e diskutuara të Mesdheut lindor, i cili ka rritur ashpër tensionet ushtarake me Greqinë fqinje, tha të martën një zyrtar i lartë turk.

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan u tha bashkëpunëtorëve të tij që “ta lënë mënjanë për një kohë”, siç zëdhënësi i tij Ibrahim Kalin i tha CNN Turk.

Javën e kaluar, Turqia njoftoi planet për të dërguar anijen kërkimore “Oruc Reis” dhe dy anije mbështetëse për të kryer kërkime deri më 2 gusht në jug të ishujve grekë Rodos, Karpathos dhe Kastelorizo. Të gjitha këto ishuj janë afër bregdetit të Turqisë.

Njoftimi zemëroi Greqinë dhe tërhoqi kritika nga Shtetet e Bashkuara, Franca dhe vendet e tjera evropiane.

Aleatët e NATO-s, Greqia dhe Turqia janë në konflikt mbi të drejtën e shfrytëzimit të nëndetit të Mesdheut Lindor.

Turqia ka akuzuar Greqinë se po përpiqet ta përjashtojë atë nga përdorimi i depozitave të mundshme të naftës dhe gazit në Detin Egje dhe Mesdheun lindor, duke argumentuar se kufijtë e detit për shfrytëzim tregtar duhet të vendosen “në mënyrë të barabartë” – bazuar në linjat kryesore të Greqisë dhe Turqisë, dhe jo ishujt grekë. Athina përgjigjet se qëndrimi i Turqisë shkel ligjin ndërkombëtar. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts