Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Diplomacia e Riadit, pas një vendimi të Tel Avivit: Izraelitët, jo të mirëpritur në Arabinë Saudite

Ministri i jashtëm i Arabisë Saudite, Princi Faisal bin Farhan, tha të hënën se izraelitët nuk ishin të mirëpritur të vizitonin vendin e tij pasi Izraeli vendosi që shtetasit sauditë të mund të vizitonin territorin e tij në rrethana të caktuara.

“Politika jonë është fikse. Ne nuk kemi marrëdhënie me shtetin e Izraelit dhe ata që mbajnë pasaporta izraelite nuk mund të vizitojnë mbretërinë tani”, tha ai, duke iu referuar CNN.

Izraeli miratoi zyrtarisht të dielën se qytetarët e saj mund të udhëtojnë në Arabinë Saudite për qëllime fetare dhe biznesi, e cila u interpretua si një shenjë e re e afrimit të dy armiqësive rajonale ndaj Iranit.

Izraelitët, hebrenjtë dhe muslimanët (shtetas të Izraelit) deri më tani kanë qenë në gjendje të udhëtojnë në Arabinë Saudite për të punuar dhe bërë pelegrinazhe përmes vendeve të treta, siç është Jordan, i cili ndodhet midis dy vendeve dhe i cili, me Egjiptin, është i vetmi vend arab që kanënshkruar një traktat paqeje me shtetin hebraik.

Vendimi u nënshkrua nga ministri i Brendshëm izraelit Arie Dery dhe, mbi bazën e tij, lejet do të lëshohen për udhëtime në Arabinë Saudite për qëllime fetare, Haxh dhe Umrah, pelegrinazhe muslimane. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts