Auto Dak
Auto Dak

DILEMA/ Johnson apo Hunt? Ja ç’pritet prej secilit kandidat në periudhën post-May

Konservatorët britanikë pritet të bëjnë me dije se kush do ta zëvendësojë zonjën Theresa May si udhëheqëse të partisë dhe si kryeministre.

Ish-kryebashkiaku i Londrës, Boris Johnson, është favoriti kryesor për të fituar garën kundër Sekretarit të Jashtëm Jeremy Hunt. Johnson është mjaft përpara tij thonë sondazhet.

Johnson bëri fushatë për të ringjallur “magjinë e dikurshme” të vendit dhe premtoi se Britania do të largohet nga BE më 31 tetor, pavarësisht gjithçkaje.

Kryeministri i ri do të marrë detyrën të mërkurën në një dorëzim ceremonial, ku May shkon në Pallatin e Buckingham dhe i kërkon Mbretëreshës Elizabetë II që  të ftojë pasardhësin e saj konservator për të formuar një qeveri. Udhëheqësi i ri do të mbajë një fjalim për qytetarët në Downing Street.

Por kryeministri i ri mund të përballet me një sfidë edhe para se të fillojë të udhëheqë. Partia Laburiste në opozitë po konsideron thirrjen e një vote mosbesimi ndaj qeverisë konservatore. Do të duheshin vetëm pak rebelë konservatorë për të mposhtur qeverinë dhe nëse nuk mund të përmbyllej me votim brenda 14 ditëve, kjo mund të shkaktojë zgjedhje të parakohshme.

Si Johnson, ashtu edhe Hunt kanë thënë se do të fillojnë bisedimet me BE-në për të ndryshuar marrëveshjen e tërheqjes së miratuar nga maji, që është hedhur poshtë nga parlamenti britanik tri herë. Megjithatë, BE ka këmbëngulur se nuk do të ri-negociojë.

Dy kandidatët kanë thënë se çelësi për të fituar mbështetjen e Parlamentit për një marrëveshje Brexit është të largohet nga marrëveshja “backstop”, por BE këmbëngul se pa një ndalesë nuk mund të ketë marrëveshje për Brexit.

Udhëheqësi i ri konservator gjithashtu do të duhet të fillojë përgatitjet për një skenar pa marrëveshje Brexit.

Johnson ka thënë se një Brexit pa marrëveshje do të ishte “tepër e lirë”. Por Zyra e Qeverisë për Përgjegjësinë Buxhetore tha se përplasja nga blloku do të tkurrte ekonominë britanike me 2% brenda një viti, do të ulte monedhën e paundit dhe do të zhyste Mbretërinë e Bashkuar në një recesion.

Për të shmangur një skenar të tillë, deputetët miratuan një ligj për të parandaluar kryeministrin e ri që të pezullojë parlamentin në vjeshtë – një ide që Johnson do ta bënte nëse ligjvënësit mundohen të ndalojnë Brexit.

Por përkundër kësaj, Britania e Madhe do të pushojë së qenuri një anëtare e BE-së më 31 tetor, përveç nëse qeveria revokon vendimin për t’u larguar ose BE shtyn vonesën. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts