Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

DEBATI/ Epidemiologu “i urryer”: jo nga Kina, nga e ka origjinën COVID-19?

Një nga epidemiologët kryesorë në botë, britaniku Tom Jefferson, thotë se koronavirusi i ri me shumë mundësi nuk ka origjinën nga Kina, e kjo, siç thotë, veçanërisht tani që dimë që gjurmët e virusit u gjetën në Spanjë në mostrat e ujërave të zeza nga marsi 2019.

Jefferson, i cili punon në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Oksfordit, tha që virusi ishte latent, mbase për vite me radhë, përpara se të aktivizohej në fund të vitit të kaluar.

Ai tregoi për studime të shumta që kanë konfirmuar praninë e virusit në ujërat e zeza, nga Evropa në Amerikën e Jugut. Eshtë interesante, të gjithë këta mostra janë më të vjetra se rasti i parë i infeksionit koronavirus të zbuluar në Wuhan, Kinë.

Studiuesit italianë gjetën gjurmë të virusit në Torino në mostra nga dhjetori i vitit të kaluar, shumë kohë para se të konfirmoheshin rastet e para të infeksionit COVID-19 në atë vend. Ishte e ngjashme në Spanjë, ku studiuesit zbuluan praninë e virusit SARS-CoV-2 në mostra nga marsi 2019.

Kjo nuk do të thotë që virusi ka origjinën në Spanjë, por gjithashtu nuk konfirmon se ai ka origjinë nga Kina. Jefferson thotë se është ende shumë herët për të thënë saktësisht se nga e ka origjinën virusi.

Por teza e tij nuk pranohet gjerësisht në komunitetin shkencor, sepse nuk është hera e parë që ai provokon me pikëpamjet e tij.

Ai ishte në qendër të vëmendjes publike kur bëhej fjalë për vaksinat e gripit. Ai theksoi se shumë të dhëna të përdorura në provat klinike të vaksinave të tilla janë të dyshimta, kjo është arsyeja pse ai është bërë i padëshirueshëm në shumë qarqe akademike.

Në shumë mbledhje shkencore, sipas mediave të huaja, ekspertët nuk pranojnë të ulen në të njëjtën tryezë me Jefferson, dhe e shmangin atë në shumë mënyra të tjera, raporton ATV.

Sidoqoftë, skepticizmi i tij në lidhje me hulumtimin e vaksinave të gripit tani është në fuqi kur bëhet fjalë për vaksinat koronare.

Jefferson pyeti nëse të dhënat për vdekjet e lidhura me gripin ishin gjithmonë të justifikuara.

“Kur një person i moshuar vdes për shkak të dështimit të frymëmarrjes pas një sëmundje të ngjashme me gripin, ata janë regjistruar pothuajse gjithmonë se kanë vdekur nga gripi,” tha ai dikur, duke dyshuar në besueshmërinë e të dhënave.

Për më tepër, ai nuk është një përkrahës për të vaksinuar njerëzit e rinj dhe të shëndetshëm që pothuajse kurrë nuk vdesin nga gripi.

Në mes të një pandemie të re, shumë ekspertë po pyesin të njëjtën gjë kur bëhet fjalë për koronavirusin.

“Një gjë është e sigurt – Jefferson ka mendimin e tij dhe nuk bie nën ndikimin e institucionit shkencor. Të jesh shkencëtar do të thotë të jesh në gjendje të bësh shumë pyetje, e njëherësh të mos marrësh asgjë të mirëqenë”, tha gazetari Peter Andrews. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts