Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Corona “mund” Izraelin: hebrenjtë, sërish në karantinë

Në prag të Vitit të Ri Hebre, të cilin besimtarët zakonisht e festojnë me vakte të përzemërta familjare, izraelitët do të kufizojnë tubimet ndërsa shteti përgatitet të hyjë në një karantinë të dytë për shkak të një rritje të numrit të të infektuarve rishtas.

Karantina tre javore duhet të fillojë të premten në 2 pasdite me kohën lokale. Kufizimet do të jenë në fuqi për të gjithë periudhën e festës hebraike.

Ministrat që votuan për masat kanë frikë se virusi mund të përhapet në tubime të mëdha familjare dhe lutje masive të premteve gjatë sezonit të festave.

Masat e mbrojtjes

Gjatë karantinës, izraelitët duhet të sigurohen që të qëndrojnë brenda një distancë prej një kilometri të shtëpive të tyre, përveç që të shkojnë te mjeku, të blejnë gjëra të domosdoshme dhe të praktikojnë sporte.

Shkollat ​​dhe kopshtet janë mbyllur që nga e enjtja. Shumë ambiente të tilla si hotele, qendra tregtare, qendra rekreative, sallone bukurie, qendra sportive dhe pishina gjithashtu duhet të qëndrojnë të mbyllura.

Supermarketet, farmacitë dhe shërbimet e shpërndarjes së ushqimit janë ende të hapura. Mbledhjet janë të kufizuara në maksimumi dhjetë persona brenda dhe njëzet persona jashtë.

Izraeli futi karantinën e parë në mes të marsit, pastaj lehtësoi masat në maj dhe që atëherë ka regjistruar një valë të dytë të infeksionit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts