Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Corona ekzekuton “tradhëtarin” ndaj Gadaafit, kush ishte Mahmoud Jibril

Ish-kryeministri i Libisë, Mahmoud Jibril ka vdekur në kryeqytetin egjiptian Kajro, nga efektet e COVID-19.

Ky informacion u postua në faqen e tij zyrtare në Facebook. Ai ishte 67 vjeç.

Jibrili rezultoi pozitiv me koronavirus në fund të marsit, kujton AP.

Mediat shtetërore egjiptiane raportuan gjithashtu lajmin për vdekjen e tij.

Jibril ishte një këshilltar i vjetër ekonomik dhe mbrojtës i Seif al-Islam, djali dhe trashëgimtari i prirur i sundimtarit libian Moammar Gaddafi.

Ai ndërpreu lidhjet me regjimin e Gaddafit në ditët e para të rebelimit të mbështetur nga NATO, në vitin 2011, i cili më vonë rrëzoi dhe vrau Gadafin.

Ai shpejt arriti të rizgjidhej si një udhëheqës rebel përmes lidhjeve të tij ndërkombëtare. Ai gjithashtu kishte mbështetjen e fisit të tij të fuqishëm Warfall.

Jibrili vendosi një lidhje sekulare me Aleancën e Forcave Kombëtare në 2012 në një përpjekje për të shtypur rivalët muslimanë pas përmbysjes dhe vrasjes së Gaddafit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com