Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ç’na pret pas pandemisë? OBSH: Varfëria dhe uria nuk kanë vaksinë!

Tedros Ghebreyesus, drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), paralajmëroi se ndërsa viti po afrohej që kur u shfaq koronavirusi i ri, bota po sheh dritë në fund të tunelit (vaksina), por probleme më serioze presin pas pandemisë, pasi siç tha, varfërisë dhe urisë u mungon një vaksinë.

“Ne nuk mund të lejojmë që vendet e varfra të shtypen nga shkeljet (me vaksinën) nga vendet e pasura dhe të fuqishme”, tha ai në një fjalim në samitin COVID-19 të mbajtur në Asamblenë e Përgjithshme të KB.

Duke deklaruar se pothuajse një vit ka kaluar që nga fillimi i epidemisë dhe se “drita në fund të tunelit është bërë më e ndritshme”, Ghebreyesus paralajmëroi se probleme më të rënda presin botën pas pandemisë.

“Nuk ka vaksinë për varfëri dhe uri, nuk ka vaksinë për pabarazi dhe ndryshime klimatike,” tha Ghebreyesus.

Duke theksuar se pandemia është një krizë globale, Ghebreyesus bëri thirrje për një zgjidhje që është e drejtë dhe globale. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts