Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Cilat janë suveniret më të shitura në vende të ndryshme në botë?

Pakkush mund t’i rezistojë blerjes së suvenireve gjatë një udhëtimi. Ato janë një kujtesë e qëndrueshme e përvojave të bukura nga vendet e tjera, prandaj është në rregull të kontrolloni se cilat janë suveniret më të shitura dhe më të njohura në vende të ndryshme të botës.

Amerika e Veriut

Ka shumë kultura të ndryshme në këtë kontinent, por midis të gjitha suvenireve të blera në SHBA, spikasin ëmbëlsirat amerikane, ndërsa njerëzit që vizitojnë Kanadanë kryesisht blejnë shurup panje.

Në Amerikën Qendrore kafeja shquhet si një suvenir, ndërsa purot janë ende më të popullarizuara në Kubë, dhe maskat në Meksikë.

Evropa

Mbretëria e Bashkuar është e njohur për mot të paparashikueshëm dhe një nga suveniret më të shitura është çadra!

Belgjika, Franca dhe Irlanda janë më të njohur për çokollatë, ndërsa Letonia, Lituania dhe Polonia janë më të njohur për bizhuteri qelibar.

Suveniri më i famshëm gjerman është birra, ndërsa në Qipro është vera më e shitur. Por diku këpucët janë gjithashtu më të njohurat, siç në Hollandë.

Azia

Suveniret nga vendet aziatike janë po aq të larmishme sa kulturat në atë kontinent. Në Japoni, skulpturat prej letre origami janë më të shiturat, në kaligrafinë e Kinës dhe çajin në Korenë e Jugut. Sri Lanka është e njohur për maskat e saj të gdhendura, ashtu si edhe Butani. Në Jemen, suveniri më i famshëm është një kamë, por është e pamundur ta mbash dorë.

Qilimat blihen më shpesh në Armeni dhe Iran, ndërsa pashmina e imët gjendet në Katar. Në Rusi është sigurisht babushka.

 Amerika Jugore

Brazilianët shesin më së miri karrige në shesh për turistët (ato që janë të lidhura midis dy pemëve), ndërsa në Argjentinë ata janë të lumtur të blejnë produkte lëkure.

Ekuadorianët do t’ju bëjnë të lumtur me kafe të shkëlqyeshme.

Afrika

Turistët më shpesh kthehen nga Maroku me vaj argani, dhe maskat rituale veçohen në Benin, Gabon, Liberi dhe Mozambik. Me kafe të shkëlqyeshme, natyrisht, do të ktheheni nga Etiopia.

Ju nuk do të bëni keq nëse po kërkoni produkte lëkure, dhe rruga ju çon në Mauritania, Mali ose Niger, ndërsa do të gjeni pllaka qeramike në Tunizi. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts