Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

ENTUZIAZMI/ Borrell: Ere e re SHBA-BE, për rezultate edhe në Ballkan

Bashkimi Evropian është i gatshëm të rinovojë partneritetin e tij strategjik me Presidentin e ri të SHBA Joe Biden në mënyrë që të arrijë rezultate në ruajtjen e paqes dhe sigurisë nga Ballkani Perëndimor në Mesdheun Lindor dhe Ukrainë, tha Josep Borrell, Përfaqësuesi i Lartë i BE për Politikë të Jashtme dhe Siguri.

“Nuk ka dyshim se Shtetet e Bashkuara luajnë një rol thelbësor në ruajtjen e paqes dhe sigurisë, gjithashtu evropiane, dhe kjo është arsyeja pse ne duhet të punojmë së bashku në shumë vende në kontinentin tonë,” tha Borell.

Borrell tha se BE dhe Shtetet e Bashkuara, “si partnerë globalë, ne duhet të thellojmë dialogun dhe bashkëpunimin në të gjitha fushat, duke përfshirë rikthimin e marrëveshjes bërthamore me Iranin, dhe në fushën e gjerë të kontrollit të mospërhapjes së armëve, dhe së shpejti do të fillojmë një diskutim mbi të gjitha marrëdhëniet me Kinën”.

Ai theksoi se “një Evropë e fortë dhe e aftë nuk është një rival në një aleancë transatlantike, por një parakusht për të” dhe se forcimi i aftësive mbrojtëse të anëtarëve të BE “forcon këtë aleancë dhe kontribuon në ndarjen e kostove në të dy anët e Atlantikut”.

Borrell tha se “teknologjia është tani pjesë e politikës së jashtme” dhe bëri thirrje për zhvillimin e një programi të përbashkët të teknologjisë së lartë BE-SHBA, krijimin e rregullave dhe përgjegjësive të qarta për platformat kryesore online të botës, “taksimin e drejtë” dhe parandalimin e “shtrembërimeve të tregut”.

Aleanca SHBA-BE

Borrell vuri në dukje se Biden, duke marrë detyrën në Shtëpinë e Bardhë, u përqëndrua në “shërimin e kombit të përçarë” dhe tha se Shtetet e Bashkuara “do të luanin një rol udhëheqës në botë jo me shembullin e fuqisë së tyre, por me forcën e shembullit të tyre për të përmirësuar aleancën tonë”.

Borrell kujtoi se aleanca transatlantike ka formuar marrëdhëniet dhe rendin botëror më shumë se çdo tjetër.

Një aleancë e tillë BE-SHBA, Borrell beson, është “thelbësore jo vetëm për sigurinë dhe prosperitetin e të dy anëve të Atlantikut, por edhe për mirëmbajtjen e një rendi botëror të bazuar në demokraci, shtetin e së drejtës dhe multilateralizëm”.

Ai tha se “BE dhe Shtetet e Bashkuara duhet të tërheqin gjithçka në të njëjtin drejtim në zgjidhjen e numrit në rritje të konflikteve dhe tensioneve gjeopolitike, në mënyrë që të vendosen norma të përbashkëta për shekullin 21”.

 Borrell tha se në bashkëpunim me Komisionin Evropian, ai kishte zhvilluar një program gjithëpërfshirës “BE-SHBA për ndryshimin global” për të udhëhequr transformimin ekologjik dhe klimatik, për të luftuar koronavirusin dhe për të forcuar shëndetin publik, tregtinë dhe teknologjinë, veprimin global dhe sigurinë.

Ai deklaroi se “bota ka nevojë për udhëheqje amerikane dhe evropiane kundër pandemisë COVID-19 dhe në formësimin e rimëkëmbjes globale, dhe në javët dhe muajt e ardhshëm ne në të dy anët e Atlantikut do të përqendrohemi në këtë”.

Borrell paralajmëroi se “të gjithë mund të shohim se si pandemia dhe shembja e ekonomisë po krijojnë terren pjellor për populizmin, idetë ekstremiste për ndarjet dhe revoltat shoqërore”.

Sulmi i 6 janarit ndaj mbështetësve të ish-presidentit amerikan Donald Trump në Kongresin amerikan ishte “një thirrje zgjimi për të gjithë në botë që qëndrojnë pro demokracisë”, tha Borrell, duke theksuar se “ne duhet të luftojmë lajmet e rreme dhe pabarazinë në mënyrë që fjala e demokracisë mbizotëroi… e cila është e çmuar por e prekshme”. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts