Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

BILANCET/ Marrëveshjet arabe me Izraelin: njihuni me epokën e tmerrshme “Netanyahu” për palestinezët

Autoritetet në Emiratet e Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe) dhe Bahreini kanë nënshkruar marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin. Dorështrëngimi i tyre pajtues është bërë pikërisht me kryeministrin Benjamin Netanyahu, gjatë qëndrimit të të cilit forcat izraelite kanë vranë afro 3,500 dhe plagosur mijëra palestinezë, përfshirë një numër të madh grash dhe fëmijësh.

Gjatë sundimit të tij forcat izraelite kryen dy sulme të mëdha të përgjakshme në Gaza të bllokuar.

Ai ka udhëhequr qeverinë izraelite që nga viti 2009 duke sjellë një periudhë gjakderdhjesh dhe makthesh të mëdha për palestinezët.

Sipas organizatës izraelite të të drejtave të njeriut B’Tselem, gjatë qeverisjes së Netanyahut, forcat izraelite vranë afër 3.500 palestinezë në Bregun Perëndimor të okupuar dhe bllokuan Gaza-n, përfshirë 799 fëmijë dhe 342 gra.

Gaza paguan çmimin më të lartë

Çmimi më i madh i sundimit të Netanyahut në Izrael u pagua nga palestinezët në enklavën e bllokuar të Gazës.

Në 2012, ai lëshoi ​​një urdhër për forcat izraelite për të kryer dy operacione ushtarake.

Këto ishin sulme në të cilat infrastruktura në Gaza u shkatërrua kryesisht dhe konsiderohen si nga sulmet më të mëdha izraelite në rajon.

Raporti i Kombeve të Bashkuara thotë se ushtria izraelite kreu 6,000 sulme ajrore dhe gati 50,000 artilerie gjatë atyre sulmeve 50-ditore në Gaza.

Sulmet vranë 2,251 palestinezë, duke përfshirë 551 fëmijë dhe 299 gra. Më shumë se 11,000 njerëz u plagosën dhe më shumë se 1,500 fëmijë palestinezë mbetën pa prindër.

Me urdhër të kryeministrit Netanyahu, forcat izraelite kryen një masakër të re në Gaza edhe në 2018.

Më 30 mars 2018, palestinezët e Gazës filluan protesta paqësore të quajtura “Marshi i Kthimit të Madh” , ku gjatë gjatë tyre forcat izraelite ndërhynë duke përdorur forcë dhe armë.

Vrasja e protestuesve dhe shembja e shtëpive

Ushtria izraelite hapi zjarr ndaj protestuesve palestinezë, të gjitha këto u transmetuan drejtpërdrejt nga media të shumta nga vendi i ngjarjes.

Sipas organizatës për të drejtat e njeriut “El Mezan”, gjatë atyre sulmeve, ushtria izraelite vrau të paktën 215 dhe plagosi disa mijëra palestinezë.

Midis të vrarëve ishin 47 fëmijë, dy gra, katër punëtorë shëndetësorë, dy gazetarë dhe nëntë persona me aftësi të kufizuara.

Së bashku me masakrat e kryera nga forcat izraelite, gjatë sundimit të Netanjahut, Izraeli intensifikoi llojet e tjera të presionit dhe heqjes së të drejtës nga palestinezët.

Kjo është veçanërisht e dukshme në Jeruzalemin Lindor të okupuar, ku autoritetet izraelite nuk lejojnë palestinezët të ndërtojnë asgjë dhe shkatërrojnë shtëpitë ekzistuese me buldozerë me pretekstin se ata nuk kanë miratimet dhe lejet e nevojshme.

Sipas B’Tselem, autoritetet izraelite kanë shkatërruar 30 shtëpi palestineze në Jeruzalemin Lindor që nga fillimi i këtij viti dhe kanë detyruar 59 familje të tjera palestineze të shkatërrojnë shtëpitë e tyre.

Kështu, 278 palestinezë, përfshirë 141 fëmijë, mbetën të pastrehë.

Ndërkohë, sikur të mos mjaftonte kjo, autoritetet izraelite po u ngarkojnë atyre familjeve me forcë kostot e prishjeve. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts