Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

JETËHUMBJET/ Babai i anti-karantinimit suedez pranon disfatën: të ishim mbyllur!

Shefi epidemiolog i Suedisë, i cili është prapa strategjisë së vendit për të mos mbyllur për shkak të pandemisë koronavirus, ka pranuar se duhet të ishin vendosur më shumë kufizime për të parandaluar përhapjen e COVID-19, raportoi BBC të mërkurën.

Për muaj të tërë, Anders Tegnell ka mbrojtur qasjen e tij – e cila nuk e mbylli Suedinë si vendet e tjera – si më të qëndrueshme, duke kritikuar të tjerët për masat e tyre tepër kufizuese.

Por në një intervistë me radion suedeze të mërkurën në mëngjes, ai u pajtua që shumë njerëz kishin vdekur në vendin e tij.

“Nëse do të përballemi me të njëjtën sëmundje tani, duke e ditur saktësisht atë që dimë sot, unë mendoj se do të ishim diku në gjysmë të rrugës midis asaj që ka bërë Suedia dhe asaj që ka bërë pjesa tjetër e botës,” tha ai.

“Unë mendoj se ka vend për përmirësime. Do të ishte mirë të dinim saktësisht se çfarë duhej të mbyllnim në mënyrë që të parandalonim përhapjen e infeksionit. Në të ardhmen, ne duhet të konsiderojmë nëse ka mënyra për të parandaluar vdekjet,” tha ai.

Suedia ka shkallën më të lartë të vdekshmërisë në botë. Më shumë se 4,400 njerëz vdiqën dhe 38.500 u infektuan.

Danimarka, Finlanda dhe Norvegjia së bashku kanë rreth 1.100 vdekje. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com