Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

BE me sytë nga qiejt: miliarda euro në hulumtimin e hapësirës

Bashkimi Evropian do të investojë më shumë para në lëshimin e raketave, komunikimet satelitore dhe eksplorimin e hapësirës për të ruajtur suksesin e tij në hapësirë ​​dhe për të mbajtur ritmin me ambiciet amerikane dhe kineze, tha Komisioneri i BE për Hulumtimin e Hapësirës,Thierry Breton, raporton Reuters.

Gjatë dekadave të kaluara, Evropa ka kërkuar të ndërtojë një qasje të pavarur ndaj hapësirës dhe pionierëve rusë për të ndihmuar industrinë e saj, me sukses siç janë raketat Ariane ose sateliti Galileo, një rival për GPS.

Një impuls i ri për ambiciet evropiane

Paraqitja e fundit e konkurrencës amerikane SpaceX dhe raketat e saj të ripërdorshme, si dhe përparimi i shpejtë i Kinës, përfshirë uljen e parë në anën e errët të Hënës vitin e kaluar, japin një impuls të ri për ambiciet evropiane,.

“Hapësira është një nga pikat e forta të Evropës dhe ne po i japim vetes mjetet për të përshpejtuar,” tha Breton, i cili është gjithashtu përgjegjës për sektorin e hapësirës.

BE do të nënshkruajë për herë të parë një kontratë miliarda euro me Arianespace, dhe Breton shpreson që 16 miliardë euro do të ndahen në buxhetin tjetër për kërkime në hapësirë. /tesheshi.com/

 

 

 

 

 

auto pjese dak

Related posts