Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Bashkëjetesë me Corona-n? Kreu shëndetësisë italiane: ja plani i rikthimit në jetë

Qeveria italiane po përgatit një plan pesë-pikësh për një hapje të kontrolluar të vendit në një kohë kur epidemia e virusit koronar tregon shenja të zbehjes, tha ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza.

Italia po përballet me epideminë më të rëndë të të gjitha vendeve evropiane, por përhapja e infeksionit po ngadalësohet dhe shenjat e padurimit dhe ngopjes po shfaqen në botën e biznesit dhe popullsisë.

Speranza tha në një intervistë për gazetën La Repubblica se qeveria do të ruajë masë e distancimit social, do të zhvillojë metoda të trajtimit në shtëpi, për të trajtuar sa më shumë njerëz jashtë spitaleve, si dhe do të rrisë testimin.

“Testimi i miliona njerëzve duhet të tregojë se sa italianë janë të infektuar, nëse dhe sa imunë janë, sa dhe në cilat fusha mund të kthehen në jetën normale,” thotë ministri.

Ai gjithashtu foli për hapjen e spitaleve të reja për të trajtuar Covid-19 dhe zhvillimin e një aplikacioni për të monitoruar ata të infektuar dhe për t’u dhënë atyre qasje në kujdesin shëndetësor afatgjatë.

Speranza bëri thirrje për kujdes, duke thënë se nuk do të kishte asnjë ditë në të cilën do të ishte e mundur të thuash “gjithçka ka mbaruar” dhe se do të ishte e papërgjegjshme të premtosh një datë kthimi në normalitet.

Duke ripohuar paralajmërimet e ekspertëve se kriza do të përfundonte vetëm kur të gjendej një vaksinë, ministri tha se “kushtet për bashkëjetesë me virusin” duhet të krijohen deri atëherë.

Italia është në karantinë që nga 10 marsi dhe masat skadojnë më 13 prill, gjë që do të lejonte që disa degë të industrisë të vazhdojnë punën pas kësaj date.

Të shtunën, numri i të vdekurve nga Covid-19 për herë të parë, pas nëntë ditësh, ishte më pak se 700.

Me një numër të përgjithshëm vdekjesh prej 15,362, Italia është e para në botë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com