Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Banka Europiane njofton një paketë të jashtëzakonshme prej 750 miliardë eurosh

Banka Qendrore Evropiane (ECB) ka njoftuar një program të jashtëzakonshëm për të blerë një bono prej 750 miliardë eurosh në përpjekje për të ndihmuar ekonomitë të kapërcejnë krizën financiare të shkaktuar nga pandemia e koronavirusit.

Këto masa janë mirëpritur nga Gjermania dhe Franca.

“Programi i jashtëzakonshëm i blerjes pandemike”, siç e quajti programi evropian, do të përfshijë blerjen e bonove të sektorit publik dhe privat, tha ECB në një deklaratë.

“Urgjenca bën thirrje për veprim të jashtëzakonshëm. Nuk ka asnjë kufizim në angazhimin tonë ndaj euros. Ne jemi të vendosur të përdorim potencialin e plotë të mjeteve tona brenda mandatit tonë,” shkroi në Twitter Presidentja e ECB Christine Lagarde.

Vendimi i BCE u përshëndet menjëherë nga Presidenti Macron dhe ministri gjerman i Ekonomisë Peter Altmaier.

Stimuli monetar duhet të tregojë që Evropa është e vendosur të kapërcejë krizën e shkaktuar nga koronavirusi, tha Altmeier. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts