Auto Dak
Auto Dak

ART/ Viktimat e terrorit, në emblemën e Zelandës së Re

Në pamje të parë, ajo që shihni duket si një gjethe fieri, e që është emblema tradicionale e Zelandës së Re, por nëse shikoni më afër, do të vëreni se në tëjanë 50 silueta që përfaqësojnë viktimat muslimane në forma të ndryshme.

Ky nderim i një lloji  të veccantë për viktimat e sulmit terrorist të premten në dy xhami, është bërë nga artisti Pat Campbell, karikaturist i gazetës australiane Canberra Times.

“Unë së pari vendosa 49 silueta dhe kur numri i viktimave u rrit në 50, shtova një siluetë tjetër”, tha Campbell.

Për shtatë ditë, kjo karikaturë po qarkullon në rrjetet sociale, ku shumë përdorues e përshkruajnë atë si “të thjeshtë por të mrekullueshëm”.

Campbell tha se kishte qëndruar në Christchurch disa herë.

Ideja e karikaturës erdhi tek ai të premten në mëngjes kur ballafaqua me lajmin i një sulmi mbi dy xhami në Christchurch. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts