Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

ÇËSHTJA/ A i paguanin rusët talibanët për të vrarë amerikanët?

Kreu i Shtëpisë së Bardhë u njoftua në fillim të vitit 2019 me një raport rreptësisht konfidencial të shërbimeve amerikane të inteligjencës, në të cilin pretendohet se Rusia pagoi talebanët për vrasjet e amerikanëve.

Agjensia AP raporton se zyrtarët më të lartë të Shtëpisë së Bardhë kanë ditur për këtë raport një vit më parë sesa mendohej fillimisht.

Tetë kongresmenë nga dy partitë më të mëdha politike në Shtetet e Bashkuara morën pjesë në një takim në Shtëpinë e Bardhë për pretendimet shqetësuese të inteligjencës që pretendonin se Rusia kishte paguar fshehurazi talebanët dhe bashkëpunëtorët e tyre për të vrarë anëtarët e forcave të armatosura amerikane në Afganistan.

Shtëpia e Bardhë pretendon se Presidenti Donald Trump nuk ishte i njohur me të gjitha detajet nga këto raporte.

Kongresmenët amerikanë kërkuan informacion shtesë dhe morën qëndrimin që Rusia dhe presidenti i saj Vladimir Putin duhet të mbajnë pasojat.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Kayleigh McEnany pretendon se Presidenti Trump nuk ishte i informuar për këto pretendime, sepse ato “nuk ishin verifikuar”.

Standarde të pazakonta

Vëzhguesit tregojnë se Shtëpia e Bardhë papritmas ka prezantuar standarde të larta të pazakonta informacioni që do ose nuk do t’i paraqiten presidentit amerikan, sepse është e rrallë që inteligjenca ndonjëherë të mund të vërtetohet plotësisht dhe të vihet në dispozicion të presidentit ose bashkëpunëtorëve të tij më të afërt, pa hije dyshime për besueshmërinë e tyre.

Ish-këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Trump, John Bolton pretendon se informacioni në lidhje me shpërblimin e Rusisë për vrasjet talebanëve të amerikanëve iu paraqit presidentit, si dhe se ai personalisht e informoi presidentin për këto gjetje të shërbimeve të inteligjencës.

Kandidati demokrat në zgjedhjet e ardhshme presidenciale, Joe Biden, akuzoi rivalin e tij Donald Trump gjatë një tubimi donatorësh të hënën se tradhtoi trupat amerikane dhe vendosi të poshtërojë veten para Putinit.

“A mund të mendojë dikush që komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura amerikane të pretendojë të mos shohë diçka të tillë,” pyeti Biden.

Zëdhënësi i presidentit rus Vladimir Putin, Dmitry Peskov, vlerësoi të hënën se pretendimet e strukturave të inteligjencës amerikane ishin një “gënjeshtër”. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com