Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

INDICIET/ Alarm mediatik në SHBA: pse mund të pasojë dhuna në zgjedhjet e pritshme presidenciale

Zyrtarët në disa shtete të SHBA kanë paralajmëruar se një fushatë për të përhapur dezinformimin nga jashtë përpara zgjedhjeve presidenciale të SHBA mund të shkaktojë një numër problemesh, nga trazirat e vogla në ato të mëdha.

Autoritetet për të siguruar zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit po marrin masa shtesë këto ditë, pasi jo vetëm sulmet kibernetike por edhe dhuna janë të mundshme pas zgjedhjeve, raporton Zërin e Amerikës (VOA).

Departamenti i Sigurisë Kombëtare në shtetin e New Jersey thotë se “rezultatet e zgjedhjeve, numërimi i votave dhe rinumërimi mund të çojnë në protesta, dhe në disa vende në përpjekje për të pushtuar qendrat e votimit”.

“Trazirat civile mund të rezultojnë në trazira, dhunë dhe viktima, dhe e kombinuar me pasigurinë zgjedhore, mund të çojë në përplasje midis grupeve të ndryshme të protestuesve që sfidojnë rezultatet e zgjedhjeve,” tha institucioni.

Skenarë të mundshëm të rrezikshëm

Paralajmërime të tilla nuk merren lehtë, pasi Byroja Federale e Hetimit (FBI) ka zbuluar se një grup personazh po bënin një plan për të rrëmbyer guvernatoren e Miçiganit, Gretchen Whitmer, dhe gjithashtu edhe rrëmbimin e guvernatorit të Virxhinias, Ralph Northam.

Zyrtarët e zgjedhjeve amerikane janë të shqetësuar se procesi i ardhshëm zgjedhor nuk do të shkojë normalisht.

Zyrtarët e New Jersey paralajmërojnë se shanset që diçka të shkojë keq rriten me zgjatjen e njoftimit të rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve.

Në një skenar të tillë, sipas të cilit rezultatet do të presin për muaj të tërë, disa shtete mund të jenë destinacione për “grupe të ndryshme që dëshirojnë protesta të dhunshme, të cilat mund të rezultojnë në përplasje vdekjeprurëse midis protestuesve dhe ndërhyrje të policisë”.

Në vitet e fundit, fokusi në SHBA ka qenë në kërcënimet virtuale dhe ndikimin e huaj, dhe këtë herë ka shumë përfolje publike për dhunë të mundshme.

Drejtori i FBI, Christopher Ray tha, duke komentuar protestat në qytetet e SHBA, se “trazirat dhe konfliktet po përhapen në të gjithë vendin” dhe se “kjo mund të çojë në dhunë dhe veprimtari kriminale”.

Garda Kombëtare në terren

Një zyrtar i FBI tha se përgatitjet për zgjedhjet do të merrnin parasysh situatën aktuale në vend dhe ishin “të gjera”.

Nëse shtetet nuk arrijnë të merren vetë me dhunën, ata mund të thërrasin Gardën Kombëtare për ndihmë.

Në disa shtete, të tilla si New Jersey, Garda Kombëtare është tashmë në terren dhe po punon për të siguruar numërimin e votave.

Përveç përgatitjeve të sigurisë, zyrtarët thonë se është e rëndësishme të informohet publiku në kohë për rezultatet e zgjedhjeve, të cilat me siguri do të vonohen këtë vit për shkak të votave të marra me postë.

Këtë herë, një numër dukshëm më i madh i qytetarëve do të votojnë me postë sesa zakonisht, për shkak të epidemisë së virusit koronar.

Presidenti i tanishëm Donald Trump dhe ish-zv.presidenti i demokrat Joe Biden, po garojnë për presidencën. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts