Aksidenti: kutia e zezë e Boeing 737 MAX, për analizë në Francë

Kutia e zezë e avionit të shkatërruar të Airlines Ethiopian do të dërgohet në Francë për analiza.

Kutia e zezë është dëmtuar pjesërisht dhe Zyra franceze për hetimin e aksidenteve të avionëve – BEA njoftoi se ishin zyrtarët e Etiopisë ata të cilët dërguan një kërkesë për një analizë.

Zëdhënësi i Ethiopian Airlines, Asrat Begashaw tha se Etiopia nuk ka kapacitet dhe kapacitet për të analizuar kutinë e zezë.

Më parë nuk ishte e sigurt se në cilin vend do të dërgohej kutia e zezë për analiza.

Aeroplani i avionit Boeing 737 MAX 8, Airlines Ethiopian, që fluturonte nga Addis Ababa në Nairobi, ra më 10 mars, pak pas ngritjes.

Shkaku i është ende i panjohur.

Ky ishte një avion i ri i blerë nga kompania në nëntor të vitit të kaluar.

Pas rrëzimit të avionit, Turqia, Singapori, Kina, Etiopia, Indonezia, Australia, Malajzia, Omani, Britania e Madhe, Gjermania, Franca, Holanda, Austria, Kazakistani, Emiratet e Bashkuara Arabe, Zelanda e Re, India, Bahraini, madje dhe Kosova e Shqipëria, e shumë vende të tjera kanë mbyllur hapësirën ajrore të tyre, ose kanë pezulluar përkohshëm fluturimet me avionin Boeing 737 MAX. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts