Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

A e dini: Një birrë jo-alkoolike pas stërvitjes mund të jetë më e mirë se uji

Vrapi apo ecja juaj ka përfunduar. E jo vetëm uji mund ta shuajë etjen? Mundet që birrat jo alkoolike të jenë më ideale për atletët apo ato që përgjithësisht merren me stërvitje, thonë prodhuesit e tyre.

“Në fakt, ka disa të vërteta për këtë, shumë birra jo alkoolike janë pije izotonike dhe për këtë arsye janë të mira për atletët”, thotë Dr. Axel Klein, Specialist në Ortopedi, Kirurgji dhe Mjekësi Sportive.

Nëse do të ishte thjesht për të zëvendësuar lëngun e humbur, uji do të ishte më mirë, thotë ai.

“Por nëse thjesht pini ujë, ju mund të prishni ekuilibrin e elektrolitit, sepse trupi juaj jo vetëm që humbet ujin nga djersitja, por edhe elektrolitet siç është magnezi ose kalciumi”, shpjegoi ai.

Një pije sportive do të përbëjë atë humbje, dhe aty ku shfaqet fjala magjike “izotonike”.

“Pijet izotonike janë pije që përmbajnë grimca të tretura në përqendrime të ngjashme si gjaku i njeriut”, shpjegon Klein.

Kjo lejon trupin të thithë shumë shpejt lëndët ushqyese nga pijet dhe t’i përpunojë ato – gjë që shpejt dëmton humbjet.

Jo çdo birrë jo-alkoolike është izotonike.

“Keni nevojë për një pamje të mirë”, thotë Klein, i cili bën thirrje për kujdes kur bëhet fjalë për birrën jo alkoolike, e cila vlerësohet si izotonike.

“Birra jo-alkoolike është në të vërtetë një pije e konsumuar pas stërvitjes, jo gjatë stërvitjes, veçanërisht nëse nuk e pini ndryshe. Duhet të jesh pak më i kujdesshëm sepse mund të stimulojë zorrën dhe të shkaktojë diarre ”, shton ai.

Pijet e buta nuk janë sigurisht e vetmja pije izotonike.

Ka shumë alternativa, të tilla si pije sportive specialiale, si dhe përzierje të bëra kryesisht nga uji mineral me pak lëng frutash.

“Ju duhet të studioni mirë nëse duhet t’i pini ato pas ose gjatë stërvitjes. Ka dallime në përbërjen e tyre,” shton Klein. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com