A dini se në cilin vend ndalohet duhani edhe në plazhe?

Në Francë, këtë verë u ndalua pirja e duhanit në rreth 50 plazhe përgjatë Mesdheut dhe Atlantikut. Kjo masë vjen për qëllimin e një mjedisi më të pastër, pa bishtat e cigareve dhe ekspozimi ndaj tymit të dorës së dytë reduktimin.

Association League kundër kancerit (Ligue contre le kancer) nisi një fushatë disa vite më pare për “hapësirë ​​pa tym duhani”, duke u diktuar autoriteteve lokale në të gjithë vendin krijimin e  218 vendeve të hapura, të tilla si parqe apo plazhe, ku pirja e duhanit është e ndaluar.

Deri tani janë gjithsej 29 qytete që i janë nënshtruar kësaj nisme.

Në Francë rreth 78,000 njerëz vdesin nga vdekjet e lidhura me duhanin.

Nice është qyteti i parë që ndërmorri ndalimin e pirjes së duhanit në një plazh në vitin 2012 dhe tani ka katër plazhe të tilla në atë qytet me këtë veçanti.

Qyteti fqinj i Cagnes-sur-Mer ka dhjetë plazhet pa duhan, por këtë vit futi një ndalim dhe mbi përdorimin e nargjileve dhe cigare elektronike në një plazh.

Ishulli francez i Korsikës ka 20 plazhe jo-duhanpirëse. /tesheshi.com/

 

 

 

 

 

auto pjese dak

Related posts