8 ushqime që ju ndihmojnë për të pasur dhëmbë të shëndetshëm

Ushqimet që i konsumoni ashtu siç mund të prishin dhëmbët tuaj mund edhe t`i shërojnë.

Ushqimet e mëposhtme zbardhin dhëmbët dhe mbysin bakteret e dëmshme që shkaktojnë kariesin dhe sëmundjet e tjera të gojës.

Ja se çfarë duhet të konsumoni për një buzëqeshje të bukur:

  1. Mollë
  2. Dredhëza
  3. Portokall
  4. Qumësht
  5. Bajame, arra dhe fara
  6. Rrush të tharë
  7. Djathë
  8. Çamçakëz

/tesheshi.com/

Related posts