20 fotografitë e javës nga “The Guardian”: vullkani në Guatemalë, ndotja nga plastika dhe macet në Siri

Shpërthimi i vullkanit Fuego në Guatemalë, demonstratat në Gaza, macet e shpëtuara në Siri dhe Sloane Stephens në French Open – janë disa nga ngjarjet e fiksuara në shkrepjet e foto-reporterëve më të mirë në botë që vijnë në këtë përmbledhje të “The Guardian”.

San Juan Alotenango, Guatemalë. Mbahen funeralet e shtatë prej personave të vrarë nga shpërthimi i vullkanit Fuego. Të paktën 99 persona dihet se kanë humbur jetën por numri i saktë ka gjasa të jetë shumë më i lartë.
Gaza. Demonstrues palestinezë reagojnë ndërsa forcat izraelite qëllojnë me gaz lotsjellës gjatë një proteste në kufirin mes Izraelit dhe Gazës.
Be’eri, Izrael. Fëmijë izraelitë shohin një fushë që digjet në kibbutz-in e tyre. Fusha mori flakë nga një balonë që mbante koktejl Molotov lëshuar nga një protestues palestinez në Gaza.
Kinshasa, republika Demokratike e Kongos. Një besimtar lutet në ministrinë e Krishterë të luftës shpirtërore në Kinshasa.
Havaj. Një anije turistësh afrohet pranë një fluksi llave që derdhet në Oqeanin Paqësor, pas shpërthimit të vullkanit Kilauea.
Mumbai. Mbeturinat kanë bllokuar një kanal të ndotur në qytetin Indian. Javën e kaluar u shënua dita mjedisore ndërkombëtare dhe e oqeaneve, dy ngjarje që theksuan ndotjen nga plastika si problemin më urgjent me të cilin përballet planeti.
Aman, Jordani. Kryeministri i Jordanisë u detyrua të japë dorëheqjen pas protestave massive në kryeqytet kundër masave të propozuara të kursimit dhe rritjes së taksave.
Paris. Në një fotografi të realizuar me lente, belgu David Goffin shërben kundër Marco Cecchinato të Italisë gjatë ndeshjes së tyre në raundin e katërt të French Open.
Paris. Sloane Stephens e Shteteve të Bashkuara në ndeshjen gjysmëfinale të tenisit për kupën “Roland Garros”.
Yokohama. Studentët stërvisten për ditën e Sporteve në shkollën koreane Kanagawa në Yokohama. Koreanët etnikë në Japoni shpresojnë që samiti i kësaj jave SHBA-Kore e Veriut të sjellë pajtim në gadishullin Korean dhe të sqarohë statusin e errët legal të vetë atyre.
San Miguel Los Lotes, Guatemalë. Me dhjetëra komunitete në faqet jugore të Fuegos u varrosën nën një përzjerje balte, hiri dhe shkëmbinjsh kur shpërtheu vullkani.
Escuintla, Guatemalë. Lopët shtrihen të ngordhura midis avullit që ngrihet prej hirit të nxehtë vullkanik pas një rrebeshi të shkurtër shiu në afërsi të vullkanit Fuego.
Kfar Naha, Siri. Mohammed Alaa al-Jaleel njihet si “Njeriu-Mace” në qytetin rebel të Halepit. Streha e tij në këtë qytet të shkatërruar nga lufta kujdeset për 170 mace që u braktisën pasi pronarët e tyre u larguan prej luftës.
Appleby, Angli. Me mijëra endacakë e arumunë nga e gjithë Britania mblidhen në panairin e kuajve, Appleby në Cumbria për të blerë dhe shitur kafshë.
Firth of Forth. Një zog verior rrëmben alga deti në Bass Rock, ku me mijëra zogj detarë përgatiten për sezonin e ri të shumimit. Shkëmbi është kolonia më e madhe ishullore e këtyre zogjve në botë.
Buenos Aires, Argjentinë. Një vajzë merr pjesë në një marshim të organizuar nga lëvizja Ni Una Menos (Asnjë më Pak). Grupi proteston kundër dhunës ndaj grave dhe fushaton pro abortit.
Londër. Mbahen përkujtimoret në urën e Londrës në përvjetorin e parë të sulmit terrorist.
Tárcoles, Kosta Rika. Një flutur fluturon drejt nofullave të një krokodili në lumin Tárcoles – baseni më i ndotur në Amerikën Qendrore.
Havai. Llava rrjedh në periferitë e Pahoas gjatë shpërthimit të vullkanit Kilauea. Përgatiti Juli Prifti – /tesheshi.com/ 
auto pjese dak

Related posts