20 fotografitë e javës nga “The Guardian”: Trump në Britani, djemtë tajlandezë dhe zhgënjimi anglez nga Kupa e Botës

Vizita e presidentit Trump në Britani, zhgënjimi nga Kupa e Botës dhe shpëtimi i djemve tajlandezë nga shpella – këto janë disa nga temat që prekin fotografitë e javës në një përmbledhje e punës së fotoreporterëve më të mirë të botës nga “The Guardian”.

Innaarsuit, Groenlandë. Një ajsberg gjigant del në tokë pas vendbanimit në ishullin Avannaata Island në veri-perëndim të Groenlandës. Policia druhet se do të shkaktojë cunami nëse ai ndahet përgjysmë duke dërguar mijëra tonë akull drejt detit.
Parku kombëtar Tam Dao, Vietnam. Një ari hëne luan brenda strehës së tij në qendrën e shpëtimit të arinjve në Vietnam.
Franca Perëndimore. Mbështetës të çiklizmit shohin belgun Greg Van Avermaet, ndërsa ai parakalon makinën e tyre gjatë fazës së shtatë të turit të Francës.
Edirne, Turqi. Mundës të rinj presin ndeshjen e tyre gjatë festivalit të 657-të, Kirkpinar.
Londër, Angli. Protestues kundër vizitës së punës së presidentit Trump në Britani.
Sabucedo, Spanjë. Çdo vit, kuajt e egër kapen në kodrat e rajonit Pontevedra në Spanjë për t’u çuar më pas në një fermë në fshatin Sabucedo. Atje kuajt markohen dhe zbuten nga të rinjtë e fshatit, pa përdorur litarë apo shkopinj, gjatë festivalit tradicional Rapa Das Festas.

 

 

 

 

 

 

Pamplona, Spanjë. Aventurozët vrapojnë përpara demit të Zjarrtë, një burri që mban një figurë demi, mbushur me fishekzjarre gjatë festivalit San Fermin.
Madrid, Spanjë. Një fëmijë freskohet në një shatërvan pranë lumit Manzanares.
Chiang Rai, Tajlandë. Disa nga djemtë e shpëtuar nga shpella duke pushuar në spital pas peripecive.
Shën Petërsburg, Rusi. Një grua kontrollon telefonin e saj në një bar gjatë Kupës së Botës.
Kumano, Japoni. Punonjësit e shpëtimit kërkojnë për personat e zhdukur në një shtëpi të dëmtuar nga reshjet e dendura në prefekturën e Hiroshimës.
Lartësitë Golan. Një grua siriane shëtit në një pikë kontrolli së bashku me foshnjen e saj pasi ka kaluar linjën e armëpushimit për të marrë trajtim mjekësor në Izrael.
Tekirdag, Turqi. Ushtarët turq pushojnë pasi kanë marrë pjesë në një operacion shpëtimi në vendngjarjen e një përplasjeje trenash.
Krasnoyarsk, Rusi. Një mace blu britanike ndriçohet nga drita e diellit që bie përmes një akuariumi në një apartament në qytetin siberian.
Moskë, Rusi. Menaxheri i ekipit të futbollit të Anglisë, Gareth Southgate, përqafon gruan e tij Alison në stadiumin Luzhniki pas disfatës së ekipit me Kroacinë në gjysmëfinalen e Kupës së Botës.
Basra, Irak. Demonstrues djeg goma gjatë protestës kundër papunësisë dhe kostos së lartë të jetesës në qytetin jugor.
Nacala, Mozambik. Vajzat dalin nga shkolla.
Belfast, Irlanda e Veriut. Një nënë dhe vajza e saj përpara nisjes së marshimit të 12 korrikut. Marshimet në të gjithë provincën shënojnë fitoren e mbretit Uilliam Portokalli mbi mbretin katolik Xhejms, në betejën e Boyne në vitin 1690.
Londër, Angli. Protestues anti-Trump në një demonstratë masive kundër vizitës së presidentit amerikan në Britani.

Përgatiti: Juli Prifti – /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts