20 fotografitë e javës nga “The Guardian”: nderimet për Aretha Franklin dhe shembja e urës në Genova

Vdekja e Aretha Franklin, shembja e urës në Genova dhe një breshkë interesante – janë këto disa nga imazhet e javës në përmbledhjen e së përditshmes “The Guardian” me punët e foto-reporterëve më të mirë të botës.

Teahupoo, Tahiti. Skenë nënujore në aktivitetin e sërfit në Tahiti.

 

Chongqing, Kinë. Një vajzë qëndron në një kroçerë që kalon pranë shpellës së Shkëmbit të Kuq, një vend popullor turistik në qytet, dhe një nga destinacionet kryesore turistike në vend.

 

Spielberg, Austri. Jorge Lorenzo nga skuadra Ducati kryeson ekipin në Çmimin e Madh të Austrisë.

 

Sana’a, Jemen. Pamje nga lagjia e vjetër në kryeqytet.

 

Dunkeld, Skoci. Qeni Brig sjell një thëllëzë të vrarë në ditën e parë të sezonit të gjuetisë së thëllëzave në Forneth Moor.

 

Genoa, Itali. Ura e shembur Morandi.

 

Tantana, Peru. Maria Magdalena Espinosa, burri i së cilës u vra nga gueriljet në vitin 1984, pozon me një portret para shtëpisë së saj në provincën Ayacucho. Më shumë se 20.300 peruanë konsiderohen ende të zhdukur në betejën midis shtetit dhe guerileve maoiste gjatë viteve 1980 dhe 1990.

 

Playas de Tijuana, shteti Baja California, Meksikë.gardhi kufitare që shtrihet deri në oqeanin Paqësor ndaj Shtetet e Bashkuara me Meksikën.

 

La Patrona, shteti Veracruz, Meksikë. Vullnetar nga OJQ-ja Las Patronas përgatitet të ndajë çanta ushqimore për emigrantët ndërsa ata kalojnë në një tren me shpejtësi të ulët të njohur si “Bisha” rrugës për në Shtetet e Bashkuara.

 

La Patrona, shteti Veracruz, Meksikë. Një grua emigrante nga Guatemala nanurit foshnjen e saj në një strehë të ngritur nga Las Patronas, një OJQ që ushqen emigrantët pa dokumente që udhëtojnë me tren drejt Shteteve të Bashkuara.

 

Plazhi Lara, Qipro. Menjëherë pasi ka dalë nga veza, një breshkë deti përpiqet të arrijë ujërat e Mesdheut ndërsa dielli perëndon në plazhin e mbrojtur. Breshkat e gjelbra dhe ato të ujit janë rikthyer fuqishëm falë përpjekjeve të ruajtjes për disa dekada, pasi ihsin në prag të zhdukjes në gjysmën e parë të shekullit të kaluar.

 

Detroit, SHBA. Beyonce dhe Jay-Z në koncertin pjesë e turit “On The Run II”.

 

Yangon, Mianmar. Blogerja e bukurisë dhe modës, 19-vjeçarja Win Lae Phyu Sin shkon në shtëpi pasi ka dhënë mësime në qytet. Shumë muslimanë në Mianmarin me shumicë budiste qëndrojnë në hije për shkak të frikës nga kërcënimet, por Win Lae Phyu Sin lufton paragjykimet përmes punës së saj.

 

Teheran, Iran. Muzikantët afganë Hakim Ebrahimi dhe Soraya Hosseini, anëtarë të një bande rroku, luajnë muzikën e tyre në një dyqan mobiljesh në periferi të qytetit.

 

Nju Jork, SHBA. Nderime për Aretha Franklin në stacionin e metrosë në Manhattan.

 

Majemi, SHBA, kandidati demokrat për guvernator, Andrew Gillum flet me banorët Tiesha Louisfila dhe Janena Taylor rreth dhunës së armëve dhe cilësisë së jetës në lagjen e tyre në qytet.

 

Funafuti, Tuvalu. Fëmijët hidhen nga një rrënojë anijeje në lagunë në ishullin e vogël të Oqeanit Paqësor. Anija u dëmtua pa kthim gjatë një cikloni dhe tani ka dalë në breg.

 

Rio de Janeiro, Brazil. Anëtar i Forcave të Armatosura patrullon perfierinë Lins gjatë një operacioni kundër bandave të drogës.

 

Barcelona, Spanjë. Dita e parë e festivalit të përvitshëm Assumption në rajonin Gracia.

 

Moskë, Rusi. 18-vjeçarja Anna Pavlikova, një prej dy adoleshenteve të ndaluara nën akuzën e përfshirjes në grupin ekstremist ‘Novoye Velichiye’ (Madhështia e Re), qëndron e ulur brenda një kafazi xhami gjatë seancës dëgjimore në Gjykatë. Prokurorët pretendojnë se grupi planifikonte të rrëzojë qeverinë dhe dyshja nëse gjendet fajtore, rrezikon deri në 10 vjet burg.

Përgatiti: Juli Prifti -/tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts