Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

10 foto të rreme që mashtruan gjithë internetin

Përdoruesit e internetit ngarkojnë miliona foto çdo ditë. Fotot e ndryshme bëjnë që njerëzit të ndiejnë emocione dhe ato më të veçantat shpesh bëhen virale.

Gjithkush pëlqen dhe ndan foto, por jo gjithkush ka kohë për të lexuar komentet. Nëse do të bënin, do të mësonin se disa nga fotot virale në internet janë të rreme.

Nuk është gjithmonë e lehtë të dallosh një foto të rreme, veçanërisht kur fotoja duket reale. Ajo që është me rëndësi është që të mos besojmë histori të rreme.

Këtu janë 11 foto të njohura të cilat ne gabimisht i kemi marrë për të qena.

Cfarë u ka ndodhur pyjeve për 10 vite

11 Fake Photos the Entire Internet Believed Were Real

Ky kolazh fotosh u bë një hit falë popullaritetit # 10YearChallenge. Në Reddit, kjo foto shoqërohet me tekst që thotë se çdo vit, 46,000 deri në 58,000 milje katrorë pyjesh shpyllëzohen. Fotografia duket e vërtetë sidomos për shkak të logos në këndin e djathtë. Por në fakt, ky nuk është një kolazh i 2 fotografive të marra 10 vjet ndaras. Ajo tregon pyejet e përgatitura per mbjelljen dhe rritjen e palmave në Malajzi.

“Djali i orizit”

11 Fake Photos the Entire Internet Believed Were Real

A menduat edhe ju se fotografi arriti të kapte këtë moment të fërgimit të orizit? E pra, orizi është në fakt i rremë. Në fakt, gjithçka është e rreme. Ai është thjesht një skulpturë që mund të blini në një dyqan në Tokio ku shiten ushqime të rreme.

Grafiti që shihet vetëm në lum

11 Fake Photos the Entire Internet Believed Were Real

Kjo foto u bë një hit në shumë faqe interneti. Por e vërteta është se është se fotoja është e redaktuar. Po, ky graffiti me të vërtetë ekziston dhe ndërtesa është e vendosur në Mariampol, Lituani. Autori i fotografisë është një artist i njohur me emrin Ray Bartkus, i cili shkrepi foton me kokë poshtë me qëllim që grafiti të reflektohet në ujë.

 Një rrëqebull dhe një dre u gjetën në një zyrë nën tryezë duke u fshehur nga zjarret në Kaliforni

11 Fake Photos the Entire Internet Believed Were Real

Po, fotografia është e vërtetë por historia është e rrejshme. Kjo foto është postuar sa herë shpërthejnë zjarre diku në SHBA. Dhe titulli është i ndryshëm çdo herë. Fotografia është shkrepur në maj 2009 në një ndërtesë që është pronë e një ekipi jo-komercial të shpëtimtarëve të kafshëve. Gjatë një zjarri në Santa Barbara, Kaliforni, këto kafshë të bukura u gjetën jo shumë larg fermës së Arnold Schwarzenegger. Dhe për shkak se nuk kishte kafaze, dreri dhe rrëqebulli duhej të vendoseshin në një hapësirë. Mrekullia është se ata ishin shumë të afërt me njëri-tjetrin.

Viti i Ri në Paris

11 Fake Photos the Entire Internet Believed Were Real

Kjo foto e famshme shfaqë qindra fishekzjarre që janë shkrepur në Paris në prag të Vitit të Ri. Për fat të keq, fotografia është e rreme dhe ka disa prova. Para së gjithash, në prag të Vitit të Ri, fishekzjarret nxirren nga Kulla Eifel. Së dyti, të gjitha fishekzjarret në foto janë në të njëjtën distancë nga kamera. Dhe së fundi, përdoruesit e internetit që jetojnë në Paris insistojnë se kjo është një tablo e rreme. Vetëm hidhini një sy fotografisë së fishekzjarreve të vërteta mbi Kullën Eifel më 14 korrik.

Qeni që fle te varri i pronarit

Pothuajse 60,000 pëlqime dhe më shumë se 55,000 shpërndarje i janë bërë kësaj fotografie. Sipas atyre që e kanë postuar fotgrafinë, qeni me emrin Captain ka vizituar varrin e pronarit të tij për 7 vitet e fundit dhe ka fjetur atje nga mbrëmja deri në mëngjes. Kjo foto është absolutisht e vërtetë dhe deri diku edhe historia. Problemi është se i ndjeri nuk ishte fare pronari i qenit. Qeni thjeshtë e pëlqente atë vend si strehë të tij.

Një ditë e zakonshme në Rusi

11 Fake Photos the Entire Internet Believed Were Real

Ju mund ta shihni shpesh këtë foto në internet. Pamja tregon një ari të vërtetë të bardhë duke u larguar nga tramvaji diku në Rusi. Ju do të habiteni, por fotografia është absolutisht e pa redaktuar.  Ajo është shkrepur në një qytet në Republikën Çeke. Megjithatë, ariu nuk është i vërtetë, por është një kostum i veshur nga dy njerëz.

Mali kokëbreshkë

Në janar 2019, Amazing Nature postoi një foto që tregon një mal që duket si breshkë. Postimi u bë viral, por ky mal nuk ekziston – fotoja është bërë duke kombinuar disa fotografi.

A do të besonit ndonjë nga këto foto nëse i keni parë në internet? Cilat foto ju kanë mashtruar më parë? /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com